Wpływ doustnego alendronianu na gęstość mineralną kości i częstość złamań w osteoporozie pomenopauzalnej ad 8
Najczęstsze działania niepożądane uważane przez ślepych badaczy za związane z lekami to ból brzucha (u 6,6% kobiet otrzymujących 10 mg alendronianu i 4,8% osób otrzymujących placebo), ból mięśniowo-szkieletowy (odpowiednio 4,1 i 2,5%) , nudności (w 3,6 i 4,0%), niestrawność (w 3,6 i 3,5%), zaparcia (w 3,1 i 1,8%) i biegunka (w 3,1 i 1,8%). Dyskusja
Codzienne leczenie alendronianem w jamie ustnej przez trzy lata powodowało zwiększenie gęstości mineralnej kości kręgosłupa, bioder i całego ciała u kobiet z osteoporozą po menopauzie, a te działania wiązały się ze zmniejszeniem częstości występowania złamań kręgów, deformacji kręgów i utraty wysokości, jak również tendencję do zmniejszenia częstości złamań w miejscach innych niż kręte. Dawka 10 mg powodowała postępujący wzrost gęstości mineralnej kości, który był większy niż wzrost związany z dawką 5 mg we wszystkich miejscach szkieletu i we wszystkich punktach czasowych po sześciu miesiącach. Skuteczność 10 mg alendronianu na dzień była podobna do skuteczności 20 mg na dobę przez dwa lata i nie osiągała plateau przez okres do trzech lat leczenia – odkrycie było zgodne z odwróceniem ujemnego bilansu kostnego na poziomie indywidualnego remodelingu jednostki. Chociaż 20 mg na dzień przez dwa lata, a następnie 5 mg na dzień w trzecim roku jest 50-procentową większą dawką skumulowaną niż 10 mg na dobę przez trzy lata, to większy wzrost gęstości mineralnej kości w trzecim roku w 10-mg grupa wskazuje, że obecna dawka alendronianu, a nie całkowita lub skumulowana dawka, powoduje zmiany w masie kostnej. Wszystkie trzy dawki zwiększały masę kości we wszystkich miejscach, w tym w całym ciele, co jest zgodne z efektem ogólnoustrojowym, a nie z redystrybucją masy kostnej z kości korowej do beleczkowatej. Ciągła terapia z 10 mg alendronianu dziennie zapewniała maksymalną skuteczność, była dobrze tolerowana, a zatem jest optymalną dawką w leczeniu osteoporozy u kobiet po menopauzie.
Większość prospektywnych, randomizowanych badań ze złamaniami jako punktem końcowym zwerbowało kobiety, u których doszło do wielokrotnych złamań kręgów na linii podstawowej, a zatem były bardzo wysokie ryzyko późniejszych złamań. 22-29 Chociaż kobiety te miały wyższy wskaźnik złamań niż kobiety w naszym badaniu , 14 możliwość zastosowania wyników tych badań do ogólnej populacji kobiet z osteoporozą może być ograniczona. Niedawne pozytywne badania wpływu witaminy D3 i wapnia na złamania biodra dotyczyły tylko starszych, zinstytucjonalizowanych kobiet, z których prawie połowa miała biochemiczne dowody niedoboru witaminy D.30 Natomiast kobiety z dwóch opisanych tu badań zostały wybrane z powodu zmniejszenia gęstość mineralna kości w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, ale nie wymagała ona w przeszłości złamań kręgów ani innych złamań. Dlatego wyniki tych badań powinny mieć zastosowanie do większości kobiet z osteoporozą po menopauzie.
Wybór optymalnej dawki alendronianu do leczenia osteoporozy opierał się na gęstości mineralnej kości, a nie na złamaniach, jako na pierwotnym punkcie końcowym, ponieważ badania uwzględniające różne dawki, w których złamania były pierwotnym punktem końcowym, wymagałyby znacznie więcej kobiet.
[podobne: okulista warszawa nfz, przeglądarka skierowań na leczenie uzdrowiskowe katowice, przychodnia diabetologiczna ]
January 11th, 2019 at 3:59 pm
Dużo błonnika, to wkrótce będzie awitaminoza
January 13th, 2019 at 6:24 pm
[..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: rtg[...]
January 15th, 2019 at 10:40 am
wynik badania poziomu glukozy wymagał od razu konsultacji z diabetologiem ?
January 17th, 2019 at 7:15 pm
[..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu bład medyczny firmy odszkodowawcze[...]
January 19th, 2019 at 11:28 pm
Chcecie omega-3, to jest chia
January 21st, 2019 at 9:28 pm
[..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: zdrowy sen[...]
January 23rd, 2019 at 8:40 pm
może i was dotyczy podobny problem