Opieka Medyczna
Zdrowie i opieka medyczna

W przypadkach zrostów osierdzia ze sciana klatki piersiowej bardzo silnie utrudniajacych krazenie poleca sie operacyjne uwolnienie osierdzia od nich (thoracolysie praecardiaca)

Posted in Uncategorized  by admin
July 27th, 2016

W przypadkach zrostów osierdzia ze ścianą klatki piersiowej bardzo silnie utrudniających krążenie poleca się operacyjne uwolnienie osierdzia od nich (thoracolysie praecardiaca). Zabieg polega na wycięciu chrząstek IV, V i VI żeber, lepiej z usunięciem przedniej i tylnej ochrzęstnej. Zabieg ułatwia pracę serca gdyż odpada ta jej część, którą serce zużywało na pociąganie niepodatnych lub za mało podatnych części kostnych. Niektórzy, prócz wycięcia chrząstek żebrowych, polecają dodatkowe uwolnienie osierdzia od otaczających je zrostów (tzw. cardiolysis extrapericardiaca). W przypadkach zaciskającego zapalenia osierdzia poleca się leczenie chirurgiczne, polegające na wycięciu zgrubiałej części worka osierdziowego (operacja Delormea) Duże wysięki osierdziowe wypuszcza się przez nakłucie trójgrańcem po uprzednim próbnym nakłuciu. W tym celu odkaziwszy należycie skórę nakłuwamy u chorego siedzącego w tym położeniu wysięk opada ku doł owi i przodowi – V lub VI międzyżebrze wyjałowionym trójgrańcem w lewej linii środkowej obojczykowej lub na zewnątrz od niej (tzw. punkt Dieulafoya) kierując trójgraniec nie prostopadle do powierzchni ciała, ·lecz ukośnie od strony lewej w prawą i ku górze. [więcej w: olejowanie włosów, Laser frakcyjny, laser depilacja szczecin ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)