Opieka Medyczna
Zdrowie i opieka medyczna

Bąblowiec

Posted in Uncategorized  by admin
September 25th, 2018

Rzadziej bąblowiec przebija się w innych kierunkach, np. do płuc, wywołując wtenczas obraz bąblowca płuc. Bąblowiec może ulegać zakażeniu ropnemu, – powstaje wtenczas ropień nerki, przy czym ropa może sobie torować drogę w różnych kierunkach, W razie obumarcia tasiemca pęcherz bąblowcowy kurczy się, przeistacza się w masę serowatą i może zwapnieć. Rozpoznanie bąblowca nerki opiera się na stwierdzeniu guza w głębi podżebrza o cechach guza nerki, eozynofilii krwi, dodatniego odczynu odchylenia dopełniacza z antygenem bąblowcowym (odczyn Weinberga) i próby śródskórnej z cieczą z pęcherza bąblowcowego człowieka (odczyn Casoniego). Stwierdzenie w moczu strzępków otoczki pęcherza lub haczyków potwierdza ostatecznie rozpoznanie. Objawy te umożliwiają różnicowanie bąblowca nerki z innymi jej guzami oraz z kolką nerkową . Rokowanie w przypadkach bąblowca nerki jest przeważnie dobre, chociaż nigdy nie można być pewnym, czy bąblowiec nie zropieje.
MOTYLICA KRWAWA (BILHARZIA s. DISTOMUM HAEMATOBIUM s. BILHARZIA SANGUINIS). Jest to pasożyt należący do smocznic (tematoda) rozpowszechniony w Małej Azji i w Afryce, zwłaszcza w Egipcie i w Abisynii. Człowiek zaraża się nim podczas kąpieli lub przez picie wody zanieczyszczonej kijaneczkami pasożyta. Mianowicie w wodzie z jaj motylicy wyzwalają się zarodki (mimcidia), które dostawszy się do pośredniego swego żywiciela- wodnego ślimaka-dojrzewają w jego wątrobie i znowu trafiają do wody jako kijaneczki (cercario.), Kijaneczki przenikają przez skórę człowieka, docierają do żył i tutaj przeobrażają się ostatecznie w motylice. Kijaneczki sadowią się najczęściej w żyłach miednicy, zwłaszcza w splotach żylnych pęcherza moczowego i w ogóle w żyłach narządu moczowo-płciowego. Dojrzałe motylice odkładają w nich bardzo liczne jaja, tak iż tkanki są nimi wprost nadziane. Skutkiem tego powstaje silne zapalenie miedniczek nerkowych, moczowodów i zwłaszcza pęcherza, moczowego z wytworzeniem się owrzodzeń i zwężeń sprzyjających wtórnym zakażeniom bakteryjnym dróg moczowych, strącaniu się soli i powstaniu kamicy. Narządy płciowe ulegają także zapaleniu. Najznamienniejszym objawem choroby jest bardzo uporczywy krwiomocz, do którego dołącza się zapalenie dróg moczowych, szczególnie pęcherza moczowego. Przebieg choroby jest bardzo przewlekły i wyniszczający. Rozpoznanie opiera się na stwierdzeniu jaj motylicy w moczu i w kale. [przypisy: hologramy na legitymację studencką, metamina, laryngolog wrocław ]
[podobne: antybiotyki spis alfabetyczny, okulista mińsk mazowiecki, znany lekarz umów wizytę ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: antybiotyki spis alfabetyczny okulista mińsk mazowiecki znany lekarz umów wizytę